Zálievka

Každý živý organizmus potrebuje na prežitie vodu a rsatliny nie sú výnimka.

Zalievanie zospodu
Zalievanie zospodu
Merač vlhkosti hliny
Merač vlhkosti hliny

Na zálievku rastlín používame takmer všetci vodu z vodovou.  Polievanie priamo v umývadle s príliš studenou alebo horúcou vodou môže spôsobiť koreňom šok, alebo ich poškodiť, preto je vhodné takúto vodu pred polievaním nechať aspoň zopár hodín odstáť, aby mala približne rovnakú teplotu ako okolité prostredie rastliny.

Niektoré rastliny ako sú napríklad Calathea alebo Alocasia sú citlivé na kvalitu vody a v prípade nespokojnosti budú protestovať schnúcimi okrajmi listov. Pre náročné rastliny je vhodné teda používať destilovanú, dažďovú alebo filtrovanú vodu. Pre väčsinu rastlín je však odstáta voda z vodovodu vhodná.

Ako vlastne zistíme, že rastlinu treba zaliať? V prvom rade nie je vhodné mať jeden deň v týždni a zalievať všetky rastliny len z toho dôvodu, že je napríklad nedeľa - a predsa v nedeľu polievam všetky moje rastliny. Spotreba vody rastlinami závisí od mnohých faktorov (veľkosť rastliny, veľkosť črepníka, množstvo svetla, vlhkosť vzduchu, atď.) a preto je najlepšie rastliny kontolovať priebežne. Takzvanú kontolu prstom robíme nasledovne - zaboríme prst do zeminy cca 3cm do hĺbky - ak cítime, že zem je suchá a drobí sa, rastlinu treba zaliať. Ak naopak cítime, že zem je vlhká, počkáme pár dní a test zopakujeme. 

V prípade, že si nechcete špiniť ruky s hlinou, siahnite po prítroji, ktorý Vám ukáže na stupnici 1-10 ako moc vlhký je substrát s tým, že 1 znamená najsuchší a 10 najviac vlhký. Prístoj stojí okolo 8 eur na webstránke www.wish.com a do vyhľadávanie zadáte "moisture meter". Nepotrebuje baterky ani nabíjanie. Jednoducho ho len zapichnete do hliny a on Vám ukáže presnú hodnotu.Ja rastliny vždy zalievam po tom, ako zariadenie ukáže číslo 3 a menej. 

Ak rastliny treba zaliať, v prvom rade sa treba uistiť, že kvetináč, v ktorom je zasadená má na spodu dierky, aby prebytočná voda mohla odtiecť. Dôležité je zaliať správne - celý substrát od vrchu až dole musí byť mokrý. Ak po zaliatí spravíte skúšku prstom a substrát je mokrý len na povrchu, treba kevtináč vložiť do väčšej nádoby s vodou - hladina vody by nemala byť vyššie ako hlina. Takto rastlinu necháme a keď už vidíme, že hlina na povrchu substrátu je mokrá, rastlinu vyberieme (necháme odtiecť prebytočnú vodu) a položíme naspäť na miesto. 

Väčšina izbových rastlín uhynie na nadbytok vody - preliatie - to však nezanemná, že ste rastlinu moc poliali ako si mnohí myslia ale to, že ju polievate oveľa častejšie, ako by ste mali. Rastliny si oveľa ľahšie poradia s nedostatkom vody, ako s jeho nadbytkom, preto ak si nie ste istý, či už je vhodné rastlinu zaliať, radšej ešte počkajte pár dní.


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky